Dan ružičastih majica 2020.

Pozivamo sve učenike i učitelje da u srijedu 26. veljače, obuku ružičaste majice ili bilo koji odjevni predmet ili modni dodatak ružičaste boje (šal, tenisice, nakit…) i tako podrže program prevencije vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica se u Republici Hrvatskoj obilježava od 2014. godine. Tradicionalno se obilježava svake zadnje srijede u mjesecu veljači. Začetnik ideje o obilježavanju ovog dana u Hrvatskoj je CEPN, Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.   Ideja je nastala u Kanadi, u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u školi u Novoj Scotiji 2007. godine. Jedan je  dječak obukao ružičastu majicu u znak podrške svojoj majci, koja je oboljela od raka dojke. Iako je njegova gesta bila solidarna, samo zbog ružičaste majice dječak je bio izvrgnut uvredama i izrugivanju, a zatim i fizičkom nasilju svojih vršnjaka. Sljedećeg dana su mnogi učenici došli u školu u ružičastim majicama, u znak podrške prijatelju u njegovoj nakani, osuđujući na taj način vršnjačko nasilje.

Činjenica je da je nasilje u mnogim oblicima prisutno svakodnevno u svim okruženjima i upravo zbog toga je ova inicijativa koja pokušava tome stati na kraj vrijedna svake pohvale. Ovu akciju su podržali mnogobrojni ljudi iz javnog života Republike Hrvatske, a 17. veljače 2017. godine Sabor je proglasio Dan ružičastih majica Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

objavio: Ivana Kolega   datum: 24. 2. 2020.