POVIJEST ŠKOLSTVA U PRIDRAGI

Ljudi su se od davnina naseljavali na različite prostore . Kako prije u dalekoj prošlosti nije bilo mnogo ljudi koji su poznavali pismo, znanje ljudi bilo je doista maleno.

S vremena na vrijeme neki su se ljudi počeli obrazovati i svoje znanje prenosili na druge .Obrazovanje se širilo i došlo do našeg mjesta Pridrage. Nema pismenih podataka koji bi na otkrili kad je točno započelo školstvo u Pridragi. Pošto su postojali samostani smatra se da su tamo obrazovani ljudi prenosili njihovo znanje na neuke .Uvrijeme Francuske uprave počele su se osnivati škole u kojima su predavali fratri i svećenici . Kad je Stjepan Radić posjetio naše mjesto donesena je odluka o otvaranju šestogodišnje škole. U spomen na taj događaj ispred župne kuće poslavljenna je ploča. Broj djece bio je znatno veći nego sad, međutim u školu se nisu upisivala sva djeca,  škola nije bila obavezna. Nastava je bila u dvije smjene. Nakon toga su došli Talijani koji su napravili Talijansku školu. Djeca su u školi imala obrok što je u to vrijeme bilo zaista neobicno. Škola je razorena kad su u selo ušli Njemci. Nakon toga ucitelji su svoju djecu obrazovali u kućama. 1946. godine obnovljena je šestogodišnja škola i pretvorena je u osmogodišnju. Devedesetih godina škola se nazivala OŠ Stanko Batur a poslije OŠ Braće Radić. Nakon rata većina stanovništva se vraćala u svoje domove, broj učenika počeo je rasti. Našu školu otvorio je Radimir Čačić a blagosovio don Ivica Mustać. Prije se učilo znatno manje o našoj kulturi i povijesti. Danas se svi trude da naša škola ima sve što nam je potrebno. Okoliš je lijep.
            Trebamo čuvati i voljeti ono što je naše prenositi kulturu s koljena na koljeno i uistinu znati cijeniti ono što dobijemo.